Witajace głazyPiękna Wieś Opolska 2009Centrum wsiCentrum wsiFontanna w stawieKaplica zimaDom Spokojnej StarościPrzedszkole stowarzyszenioweKopiec SołtysaSkwerek w centrum wsi

Dom Spokojnej Starości Św. Barbara w Kamionku

 

01.jpeg

02.jpeg

03.jpeg

 

Dom Spokojnej Starości „św. Barbara" przeznaczony jest dla osób w podeszłym wieku, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dysponuje 44 miejscami, a pierwsi mieszkańcy zamieszkali w placówce 30.01.2006 r. Dom posiada komfortowo urządzone duże, słoneczne pokoje mieszkalne 1 i 2 osobowe usytuowane na I i II piętrze, wraz z zainstalowanymi domofonami, telefonami, gniazdkami na TV i klimatyzacją. Każdy pokój posiada też oddzielną łazienkę z toaletą i kabiną prysznicową. Dodatkowo na piętrach znajdują się łazienki z wannami i podnośnikami.

 

05.jpeg                 06.jpeg

 

Dom oferuje mieszkańcom pomieszczenia ogólnodostępne jak: pokoje dziennego pobytu, salon wypoczynkowy, pokój gościnny, świetlice, ze sprzętem audiowizualnym, pracownię terapii zajęciowej, punkt biblioteczny z internetem, kuchnię z zapleczem kuchennym, jadalnię, kuchenki mieszkańców, kaplicę, gabinety rehabilitacyjne, pralnię oraz gabinet medycznej pomocy doraźnej. Wszystkie pomieszczenia dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, jest winda osobowa, łagodne podjazdy, system przyzywowo-alarmowy i alarmowo-przeciwpożarowy.

 

07.jpeg

 

Teren wokół budynku jest zagospodarowany z przeznaczeniem na cele rekreacyjno-wypoczynkowe dla mieszkańców, są tu alejki spacerowe, klomby z kwiatami, kąciki z ławeczkami - taki mały „ogród botaniczny" oraz trzy altany, w tym jedna z miejscem do grilowania. Teren wokół jest oświetlony.

 

08.jpeg                 09.jpeg                 10.jpeg

 

DSS w Kamionku spełnia wszystkie standardy obowiązujące w Unii Europejskiej. Świadczy mieszkańcom całodobową opiekę oraz realizuje zadania z zakresu wszechstronnego zaspakajania potrzeb bytowych, zdrowotnych, edukacyjnych, społecznych, religijnych, opiekuńczych i wspomagających, umożliwiając tym samym rozwój osobowości. Zapewnia każdej osobie ochronę godności osobistej, niezależność, bezpieczeństwo i fachowe wsparcie w sytuacjach trudnych i krytycznych.

 

11.jpeg

 

Nowoczesne i funkcjonalne wyposażenie każdego pokoju stanowi własność DSS, ale mieszkańcy są zachęcani do przywożenia własnych drobnych przedmiotów i pamiątek i dekorowania pokoi według własnego uznania. Dla osób niepełnosprawnych zadbano o specjalistyczne łóżka o napędzie elektrycznym, potrójnie łamane z podnoszeniem zagłówka i nóg oraz szafek dostosowanych do spożywania posiłków przy łóżku.

 

Wszystkie pokoje zaprojektowano zgodnie z obowiązującymi standardami o bardzo wysokim komforcie. Jednym z pomieszczeń ogólnodostępnych jest bardzo duża jadalnia o powierzchni 67,56 m2, która posiada hol jednocześnie pełniący rolę świetlicy. Na każdym piętrze znajdują się sale TV, kąciki wypoczynkowe, kuchenki dla pensjonariuszy oraz kaplica, gdzie będą odbywały się msze święte.

 

12.jpeg

 

DSS posiada również odrębne pomieszczenie do terapii zajęciowej, gabinety rehabilitacyjne oraz punkt biblioteczny. Na piętrach usytuowano również pomieszczenia typu pralnego dla mieszkańców, utworzono pion kuchenny i niewielką administrację.

  

Budynek jest pozbawiony wszelkich barier architektonicznych wszędzie są poręcze oraz winda. Na zewnątrz zbudowano łagodnie opadające podjazdy. To wszystko zagwarantuje mieszkańcom pełne bezpieczeństwo, a poza tym każdy będzie mógł swobodnie i samodzielnie poruszać się wokół domu jak po całym obiekcie.

 

Jeżeli o bezpieczeństwie mowa, to trzeba wspomnieć o zamontowanych w każdym pokoju i łazience dzwonkach alarmowych, w celu uzyskania pomocy w razie potrzeby.

 

13.jpeg

 

Prowadzona w różnych formach terapia zajęciowa pozwala naszym mieszkańcom wypełniać czas wolny, realizować własne pomysły, rozwijać nowe zainteresowania. Daje też szansę wyrażania siebie w takiej formie twórczości jaka odpowiada indywidualnym możliwościom. Powstał nawaet zaspół „SAMI SWOI".

 

W ramach rehabilitacji oferujemy każdej osobie: masaże, ultradźwięki , lampę sollux , laser, pole magnetyczne, gimnastykę, UGUL i elektrolecznictwo ( elektrostymulacja mięśni, prądy przeciwbólowe TENS, galwanizacja).

 

Naszym mieszkańcom zapewniamy:

- całodobową profesjonalną opiekę pielęgniarek i opiekunek;

- całodobową opiekę lekarza rodzinnego i lekarzy specjalistów;

- pełne wyżywienie, w tym również indywidualne diety;

- rehabilitację, masaże;

- kontakt z kapłanem i udział we mszach świętych;

- kontakt z rodziną i środowiskiem lokalnym;

- wyjazdy na wycieczki, turnusy rehabilitacyjne;

- organizowanie świąt, uroczystości i imprez okolicznościowych;

- opiekę pracownika socjalnego i psychologa klinicznego;

- zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe;

- podstawowy pakiet leków;

- pranie rzeczy osobistych i sprzątanie w pokojach.

 

Dom w Kamionku daje możliwość spędzenia jesieni życia w komfortowych warunkach

Oto walory naszego DSS "Św.Barbara" w Kamionku:

- nowoczesność, czystość, estetyka;

- bezpieczeństwo;

- brak barier architektonicznych;

- profesjonalny, wrażliwy i życzliwy personel;

- doskonałe warunki bytowe;

- dobre wyposażenie w sprzęt i urządzenia do opieki;

- ekologiczne położenie Domu od hałasu i zanieczyszczeń.

 

 

„Czyńcie dobrze zawsze, czyńcie dobrze wszystkim, źle zaś nigdy i nikomu"

                                                                 Św.Orione

 

 

„Tak dobrze jak teraz, to jeszcze w życiu nie miałam"

 

 

W naszym Domu istnieje możliwość:

przyjmowania seniorów w ramach miejsc komercyjnych, na okres długoterminowy i na
kilka dni -   zakres usług spełnia takie standardy jak w przypadku osób zamieszkałych w
DSS na pobyt stały;

seniorzy z środowiska mogą odpłatnie korzystać z posiłków przygotowanych przez kuchnię
DSS;

 

14.jpeg                 15.jpeg

 

u nas funkcjonuje „Ośrodek wsparcia i terapii dla osób niepełnosprawnych".

Wiodącym celem działalności DSS „Św.Barbara" w Kamionku jest myśl: „ chcemy stworzyć dla naszych mieszkańców Dom ".

Dom jako miejsce zapewniające poczucie bezpieczeństwa, godności, miłości, niezależności, swobodę w dokonywaniu wyborów. Dom, w którym panuje klimat pełen ciepła rodzinnego, wzajemne zrozumienie, życzliwość, przyjaźń i troskliwość. Dom, gdzie każdy mieszkaniec, schorowany, niepełnosprawny jest zawsze na pierwszym miejscu i staje się tym najważniejszym członkiem rodziny. Dom, który ma swój rytm, ducha, bogate życie rodzinne, w którym mieszkaniec realizuje swoje pasje, chodzi własnymi drogami, ale wszyscy też mają wspólną drogę. Dom przez duże „D"!

 

16.jpeg

Pogoda
22 lipca
poniedziałek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN