KAMIONEK historia, miejsca, ludzie
Wstęp
Mgr Rafał Zając będąc kilkadziesiąt lat dyrektorem szkoły w Kamionku, przeżył w nim prawie połowę swego życia, bo 36 lat (1949-53, 1958-90). Zżył się z tą miejscowością, a nawet się z nią utożsamiał. Czuł się mieszkańcem tej wioski.
Przyjaźnił się z zasłużonym dla Kamionka i długotrwałym, przedwojennym sołtysem tej wioski Antonim Woźnicą. Od niego dowiedział się wiele szczegółów z historii tej wioski, które skrzętnie spisywał. Otrzymał też od niego wiele unikalnych zdjęć obrazującą historię tej wsi. Materiały o Kamionku opracował tematycznie i większość z nich opublikował w postaci artykułów w miesięczniku regionalnym „Panorama Ziemi Gogolińskiej". Wszystkie materiały posegregowane, ułożone w tematyczny ciąg wraz ze zdjęciami trzymał w segregatorach. Jego wielkim pragnieniem było opracowanie historii Kamionka i wydanie jej w formie książkowej.
Gdy zaproponował mi opracowanie historii Kamionka, zgodziłem się z zaznaczeniem, że zajmę się tym po napisaniu swojej pracy doktorskiej. Ucieszył się wtedy bardzo i powiedział mi dosłownie: „Pan Bóg mi Ciebie zesłał". Mówił, że „kamień spadł mu z serca", bo już się bał, że materiały, które zgromadził ulegną rozproszeniu, gdy nie zostaną opublikowane. Zaraz po wyrażeniu mojej zgody, niezwłocznie przekazał mi przechowywane materiały. Miał już świadomość swej śmiertelnej choroby, z którą kilka lat walczył.
Po ukończeniu swojej pracy o historii parafii kamieńskiej, zacząłem pisać historię Kamionka, swej rodzinnej miejscowości. Pierwszy rozdział przekazałem panu Rafałowi jeszcze w 2001 roku. Ten rozdział zdążył jeszcze przejrzeć i poprawić. Podał też swoje sugestie. Niestety Rafał Zając nie doczekał się ukończenia publikacji o historii Kamionka. Choroba była szybsza. Rozmawiając z nim w przeddzień jego 75 urodzin (i ostatnich) w dniu 17 kwietnia 2002 roku prosił mnie, by jego nazwisko było umieszczone jako pierwsze na książce o Kamionku. Obiecałem mu to. To było ostatnie z nim moje spotkanie przed jego śmiercią. Na pogrzebie w Obrowcu podkreślając jego rolę jako swoistego kronikarza Kamionka, który ocalił z zapomnienia wiele z dziejów tej wioski, obiecałem mu powtórnie wydanie tej publikacji. Wydanie tej książki w kontekście I rocznicy jego śmierci (26 maja 2002) uważam niejako za wypełnienie jego duchowego testamentu.
Autor
Spis treści
HISTORIA
1. Położenie geograficzne, flora i fauna
2. Charakterystyka środowiska wioski
3. Cechy klimatu lokalnego
4. Początki osadnictwa na tym terenie
5. Najstarsze wzmianki o wiosce i rozwój wsi do 1939 r
6. Plebiscyt i III powstanie śląskie
7. Elektryfikacja wsi
8. Budowa wodociągów
9. Akcja tzw. Landdienstu
10. Obóz pracy w Kamionku
11. Wkroczenie wojsk radzieckich do Kamionka
12. Budowa lotniska wojskowego
MIEJSCA
1. Legendy związane z Kamionkiem
2. Stara i nowa kapliczka w Kamionku
3. Krzyże przydrożne i kapliczki
4. Szkoła Podstawowa (stara i nowa)
5. Przedszkole
6. Folwark tzw. dwór
7. Studnia głębinowa i inne studnie
8. Stawy w Kamionku
9. Plac zabaw
10. Placówki handlowe i usługowe przed i po wojnie
LUDZIE
1. Mieszkańcy Kamionka ostatnich trzech wieków
2. Rzemieślnicy przed wojną
3. Hrabia Hiacynt von Strachwitz
4. Rola i zasługi sołtysa Antoniego Woźnicy
5. Nauczyciele
6. Władze samorządowe (sołtysi)
7. Maturzyści i osoby z wyższym wykształceniem
8. Powołania kapłańskie i zakonne z Kamionka
9. Pielgrzymka mieszkańców Kamionka do Ujazdu
10. Rafał Zając i jego rola w zbieraniu wiadomości
Zakończenie
1 CHF = 4,49 PLN
1 USD = 4,06 PLN