Witajace głazyPiękna Wieś Opolska 2009Centrum wsiCentrum wsiFontanna w stawieKaplica zimaDom Spokojnej StarościPrzedszkole stowarzyszenioweKopiec SołtysaSkwerek w centrum wsi

Historia

flaga_DE.jpeg

TOWARZYSTWO SPOŁECZNO- KULTURALNE NIEMCÓW NA ŚLĄSKU OPOLSKIM

logo TSKN.jpeg

Zalążki Mniejszości Niemieckiej w Kamionku sięgają miejscowości Obrowiec ( gm. Gogolin). W Obrowcu u p. Johanna Krolla odbywały się spotkania poświęcone tematyce przynależności do narodowości niemieckiej, na które jeździło 4 przedstawicieli Kamionka:

- p. Kowolik

- Berta Pola

- Konrad Szwugier

- Karl Hartwiger

 

Po zarejestrowaniu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim powstało Niemieckie Koło Przyjaciół (DFK) w Kamieniu Śl., do którego należał również Kamionek. Przedstawicielami Kamionka w zarządzie były owe 4 osoby, które od początku jeździły na spotkania do Obrowca.

Jednakże po roku działalności mieszkańcy Kamionka postanowili utworzyć własne Koło. Spisano listę mieszkańców czujących przynależność do niemieckiej narodowości i w roku 1992 utworzono Niemieckie Koło Przyjaciół w Kamionku. W tym okresie Koło liczyło ok. 340 płacących członków i ok. 120 dzieci.

Pierwszym przewodniczącym był p. Jacek Pola, który prowadził Koło przez ponad 14 lat. Zastępcą był p. Michał Gebauer. Pani Elżbieta Mnich pełniła rolę skarbnika a sekretarzem była p. Berta Pola, którą w roku 1999 zastąpiła p. Luzi Czura

Ok. 3 lat później skarbnikiem została p. Anna Matuszek, która piastowała to stanowisko aż do roku 2006.

Od początku działalności organizowano takie uroczystości jak: dzień matki, festyn letni, spotkanie bożonarodzeniowe, przygotowywano także paczki mikołajowe dla dzieci.

Utworzono też bibliotekę DFK, w której można było wypożyczyć ksiązki w j.niemieckim. Książki pochodziły w połowie z Kamienia Śl. a w połowie z wioski Petting w Niemczech, z którą p. Pola nawiązał współpracę. Od początku bibliotekę tę prowadziła p. Berta Pola, która stworzyła ewidencję posiadanych ksiąg oraz dbała o ich stan techniczny. Biblioteka w Kamionku znajdowała się w budynku starej szkoły ( dzisiejszy DSS) i funkcjonowało dość długo, jednakże po remoncie dachu szkoły książki, które były ulokowane na poddaszu, uległy zawilgoceniu i zniszczeniu. Bibliotekę zamknięto.

W 2007 r. zmienił się całkowicie skład zarządu. Przewodniczącą została Weronika Szymik, skarbnikiem Leokadia Fesser a sekretarzem Dawid Skowronek, a zasłużony już w swej działalności p. Jacek Pola został przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.

 

Skład zarządu DFK na lata: 2011-2015 przedstawia się następująco:

Przewodnicząca:        Weronika Szymik

Skarbnik:                    Bronisława Tomas

Sekretarz:                   Antoni Szymik

Pogoda
22 lipca
poniedziałek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN